Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române a anunțat că în perioada 17 – 19 iulie, între orele 12:00 și 20:00, vor fi impuse restricții de tonaj pe toate drumurile naționale din următoarele județe: Arad, Argeș, Bihor, Brăila, Buzău, Caras Severin, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov, Mehedinți, Olt, Prahova, Teleorman, Timiș, Vâlcea și Vrancea. Aceste restricții sunt aplicate ca urmare a avertizărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie, care a emis Cod Portocaliu pentru val de căldură persistent, caniculă și disconfort termic accentuat.
Măsurile de restricție au fost impuse în scopul protejării și conservării sectoarelor de drum cu îmbrăcăminte bituminoasă și pentru prevenirea deformațiilor majore ireversibile care pot apărea pe rețeaua rutieră ca urmare a traficului greu în condițiile caniculei.
Circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi interzisă, cu excepția următoarelor categorii:
- Transportul de persoane;
- Transportul de animale vii și de produse perisabile de origine animală sau vegetală;
- Vehiculele implicate în intervenții în caz de forță majoră;
- Transporturi funerare;
- Transporturi poștale;
- Transporturi de echipamente de prim ajutor;
- Transporturi pentru distribuirea de carburanți;
- Transporturi de mărfuri sub temperatură controlată;
- Transporturi pentru tractarea vehiculelor avariate;
- Transporturi pentru distribuirea de apă și hrană în zonele calamitate;
- Transporturi cu vehicule specializate destinate salubrizării;
- Transporturi de apă îmbuteliată;
- Transporturi de produse provenite din exploatări agricole;
- Transporturi militare implicate în exerciții multinaționale.
Pe sectoarele de drumuri expres și autostrăzi, traficul se va desfășura în condiții normale, fără restricții de tonaj.
