Un cutremur cu magnitudinea 4.6 s-a produs, luni seară, în judeţul Arad, la o adâncime de 15 kilometri, anunţă Institutul pentru Fizica Pământului.
Potrivit INFP, luni, la ora 20:46:43 (ora României), s-a produs, în zona Banat, judeţul Arad, un cutremur mediu cu magnitudinea ML 4.6, la adâncimea de 15 kilometri.
Cutremurul s-a produs la 24 kilometri SE de Arad, 45 kilometri NE de Timisoara, 77 kilometri SE de Bekescsaba, 89 kilometri N de Resita.
Seismul a fost încadrat în gradul VI de intensitate. Mișcarea pământului s-a simțit, potrivit mărturiilor de pe rețelele de socializare, în mai multe județe din vestul țării, inclusiv Cluj, Bihor, Hunedoara, Timiș, Caraș-Severin.
