Drumarii au curăţat prima zăpadă căzută în această toamnă pe Transfăgărăşan, pe tronsonul dintre Bâlea Cascadă şi Bâlea Lac, unde se circulă în condiţii de iarnă, au anunţat cei de la Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Braşov.
”Stratul de zăpadă are în jur de 3 centimetri pe tronsonul dintre Bâlea Lac şi Bâlea Cascadă, dar deocamdată nu sunt probleme de circulaţie. Îi rugăm pe cei care vor să circule în zonă să fie pregătiţi să conducă în condiţii de iarnă pentru că vremea va rămâne deosebit de rece şi în următoarele zile”, avertizează cei de la DRDP Braşov.
La Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine în munţii Făgăraş, stratul de zăpadă are 15 centimetri de zăpadă, potrivit meteorologilor sibieni.
Răcirea vremii a adus primele ninsori în zona de munte a judeţului Bistriţa-Năsăud, atât la altitudini de aproximativ 2.000 de metri, în Munţii Rodnei, cât şi în Pasul Tihuţa din Munţii Bârgăului, la 1.100 de metri altitudine, sau în zona lacului de acumulare Colibiţa.
Jandarmii montani au surprins în imagini prima ninsoare a acestui an din Colibiţa, pe traseul care duce spre Tăul Zânelor.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud, Georgeta Căşvan, jandarmii montani din Rodna, Piatra Fântânele şi Colibiţa patrulează preventiv în aria de competenţă, pe toate traseele frecventate de turişti şi localnici, şi le recomandă oamenilor să plece la munte doar cu echipament adecvat
Administraţia Parcului Naţional Munţii Rodnei a publicat luni, pe pagina de socializare a instituţiei, fotografii din Pasul Rotunda, cu vedere spre Vârful Roşu (2.115 metri) acoperit de zăpadă.
sursa: stiri.tvr.ro
