Petrolul Ploiești dă startul pregătirilor pentru sezonul 2026-2027 al Superligii. Noul antrenor al echipei ploieștene, Ricardo Sousa, îi întâlnește astăzi pentru prima dată pe jucătorii „lupilor galbeni” și va conduce primul antrenament din această vară.
Clubul intră într-o nouă etapă, după despărțirea de mai mulți jucători importanți și în contextul unei reorganizări financiare. Conducerea grupării, aflată sub coordonarea lui Claudiu Tudor, pregătește completarea lotului atât cu fotbaliști din străinătate, dintre care unii au fost deja transferați, cât și cu tineri proveniți din propria academie.
Primele zile de pregătire vor fi dedicate readaptării la efort, după care echipa va pleca într-un cantonament în Slovenia, unde sunt programate și mai multe meciuri amicale.
Petrolul își propune să intre în cea mai bună formă înaintea debutului noului sezon al Superligii, programat să înceapă pe 17 iulie.
