Un tânăr în vârstă de 19 ani, din Mizil, a fost reținut de polițiștii ploieșteni, fiind acuzat că a furat geanta unei angajate a Serviciului de Gospodărire Urbană (SGU), în timp ce aceasta desfășura activități de întreținere a spațiilor verzi.
Potrivit informațiilor transmise de polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Ploiești, sesizarea a fost făcută marți de către femeia în vârstă de 43 de ani, care a reclamat dispariția genții sale ce conținea documente personale, bani și alte bunuri.
Din cercetările efectuate a reieșit că femeia se afla la serviciu și desfășura activități specifice de întreținere a spațiilor verzi. La un moment dat, aceasta și-ar fi lăsat nesupravegheate bunurile personale, iar la revenire a constatat că geanta dispăruse.
Ulterior, geanta a fost găsită abandonată în apropierea locului unde s-ar fi produs furtul, însă polițiștii au constatat lipsa portofelului în care se aflau documentele personale și aproximativ 400 de lei.
În urma investigațiilor, oamenii legii au identificat principalul suspect în persoana unui tânăr de 19 ani din Mizil. Acesta a fost condus joi la audieri, iar după administrarea probatoriului a fost reținut pentru 24 de ore.
Polițiștii continuă cercetările sub coordonarea procurorilor, iar vineri tânărul urmează să fie prezentat unității de parchet competente, cu propunerea dispunerii unei măsuri preventive, conform prevederilor legale.
Ancheta este în desfășurare pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a fost comisă fapta.
