Era sau nu pe trecere femeia lovită mortal în Bariera București? Poliția a lămurit cazul
O tragedie petrecută în zona Bariera București din Ploiești a stârnit numeroase controverse și întrebări în spațiul public. O femeie de 72 de ani, lovită de un autoturism pe Bulevardul București, și-a pierdut viața la spital, iar după accident au apărut informații contradictorii privind locul în care aceasta traversa strada.
Accidentul s-a produs miercuri, 17 iunie, în jurul orei 12:15, în zona Timken – Bariera București. Potrivit informațiilor inițiale transmise de Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, un șofer în vârstă de 59 de ani, care circula din direcția DN1 către centrul municipiului Ploiești, a accidentat o femeie de 72 de ani aflată în traversarea carosabilului. În comunicatul transmis atunci era menționat doar că victima traversa „din dreptul unei societăți comerciale”, fără alte precizări.
După producerea tragediei, mai multe persoane au susținut că femeia nu s-ar fi aflat pe trecerea de pietoni, mai ales că, în urma impactului violent, aceasta a fost proiectată la câțiva metri distanță de locul accidentului.
Pentru a elimina orice dubiu, Poliția Rutieră Prahova a transmis ulterior clarificări oficiale. Potrivit reprezentanților IPJ Prahova, victima traversa regulamentar, pe trecerea de pietoni, din partea stângă a sensului de mers al conducătorului auto. Anchetatorii au stabilit că șoferul nu a observat-o la timp și a lovit-o în plin.
În urma rănilor extrem de grave suferite, femeia a fost transportată de urgență la spital, însă a decedat în cursul nopții de miercuri spre joi. După confirmarea decesului, șoferul a fost reținut pentru 24 de ore, iar cercetările continuă în cadrul unui dosar penal pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii accidentului.
Cazul a readus în atenția opiniei publice problema siguranței pietonilor în zona Bariera București, una dintre cele mai circulate artere din municipiul Ploiești.
