Polițiștii și procurorii au făcut percheziții la o clinică privată din Ploiești, 17 persoane fiind suspectate că au participat la decontarea fictivă a unor servicii medicale. Patru persoane au fost reținute. Prejudiciul este estimat la 2,4 milioane de lei.
“Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești au dispus reținerea a 4 inculpați și măsura controlului judiciar față de alți 13 inculpați, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat, fals informatic, complicitate la fals informatic, instigare la fals informatic, înșelăciune, cu consecințe deosebit de grave și complicitate la înșelăciune care a produs consecințe deosebit de grave”, anunță DIICOT.
Potrivit procurorilor, începând cu luna ianuarie 2025, un medic specialist, în calitate de administrator al unei clinici medicale private din municipiul Ploiești, a inițiat și constituit împreună cu alți opt inculpați, având diverse calități în cadrul aceleiași unități sanitare (manager, director, asistent medical, medici specialiști) un grup infracțional organizat în scopul obținerii unor importante sume de bani din decontarea de la Casa de Asigurări de Sănătate Prahova a unor servicii medicale fictive, cu rezultatul fraudării bugetului asigurărilor de sănătate, scrie News.ro.
“Astfel, în sistemul informatic utilizat de către clinică au fost introduse date ale unor consultații și servicii fictive, semnate cu tokenul medicilor și validate cu cardurile de sănătate ale pacienților sau cu adeverințele eliberate de C.A.S. Prahova și transferate, prin sincronizare, către sistemele informatice ale Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și Platformei Informatice a Asigurărilor de Sănătate”, anunță procurorii. Potrivit acestora, lunar, persoana juridică, folosită de către gruparea de criminalitate organizată, a generat deconturi și emis facturi fiscale pentru serviciile prestate, inclusiv cele fictive, precum și rapoarte, inducând astfel în eroare C.A.S. Prahova care, după validarea în sistemul informatic, a procedat la plata acestora.
Pentru participația angajaților clinicii la aceste activități infracționale, după decontarea serviciilor, în funcție de modul în care s-a implicat fiecare, liderul grupării, direct sau prin intermediul altor membri, le-a oferit sume de bani cash, reprezentând “bonus de performanță”.
“Cercetările au reliefat și faptul că, medicii, care în anumite zile aveau program la alte puncte de lucru ale clinicii sau nu participau efectiv la activitate, figurau ca prezenți la clinica medicală din municipiul Ploiești, având programări, pentru care erau implementate și trimise spre decontare servicii fictive. Din materialul probatoriu administrat până la această dată, a rezultat că, persoana juridică (clinica medicală), prin membrii grupului infracțional organizat, a creat un prejudiciu sistemului de asigurări de sănătate în cuantum de aproximativ 2.415.000 lei”, a transmis DIICOT.
