Nume care se sărbătoresc de ziua Sfântului Dimitrie. Creștinii prăznuiesc sărbătoarea Sfântului Dimitrie pe 26 și 27 octombrie, fiind însemnate cu cruce roșie în calendarul ortodox.
Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir
Sfântul Mare Mucenic Dimitrie este sărbătorit an de an pe data de 26 octombrie. A fost fiul prefectului din Tesalonic și a devenit guvernator al orașului după moartea tatălui său.
A fost închis pentru credința sa creștină și a fost supus luptelor cu gladiatorii ca o pedeapsă obișnuită pentru creștinii din acea perioadă. Cu binecuvântarea sa, un tânăr creștin numit Nestor l-a învins pe gladiatorul favorit al împăratului, Lie, și a mărturisit credința în Hristos.
Atunci când Sfântul Dimitrie l-a însemnat pe Nestor cu semnul crucii și i-a spus să mărturisească pe Hristos, Nestor a reușit să-l învingă pe Lie cu o lance. În cele din urmă, Nestor a fost decapitat, iar Sfântul Dimitrie a fost străpuns cu sulițele, dar din trupul său nu a curs sânge, ci mir tămăduitor de boli, astfel numindu-se și Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir.
Sfântul Dimitrie a fost martirizat la Sirmium și moaștele sale au fost aduse în Tesalonic pe 26 octombrie 413. Biserica în care se află moaștele sale a fost construită după un incendiu care a distrus biserica anterioară și a fost transformată în moschee în 1493, fiind apoi redată cultului creștin în 1912.
Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor
Sfântul Dimitrie cel Nou a devenit ocrotitorul Bucureștilor în 1792, în timpul Mitropolitului Filaret al II-lea (1792-1793). Datorită venerării sale crescute, patriarhul Justinian Marina a propus generalizarea cultului Sfântului Dimitrie în Biserica Ortodoxă Română. Proclamarea canonizării Sfântului Dimitrie a avut loc în 1955, și data sa de prăznuire fiind 27 octombrie.
În trecut, obiceiul era ca hramul bisericii din jurul căreia se desfășura viața orașului să devină patronul orașului însuși. Astfel, în secolul al XVI-lea, Bucureștiul avea ca ocrotitor pe Maica Domnului, datorită hramului bisericii “pazarului” (Bazarul sau târgul orașului) din apropierea Curții domnești, care a fost distrusă de turci în 1595.
Ulterior, începând cu anul 1659, când reședința Domnului Țării Românești a fost mutată de la Târgoviște la București, centrul orașului a devenit Curtea Domnească (Curtea Veche). Biserica acestei curți domnești avea hramul “Buna Vestire”, așa că în secolul al XVII-lea, sărbătoarea orașului era Buna Vestire.
În secolul al XVIII-lea, ocrotitorii spirituali ai Bucureștilor au devenit Sfinții Împărați Constantin și Elena, deoarece biserica mănăstirii lui Constantin Vodă Șerban, care a devenit la 1668 catedrală și reședință a Mitropoliei Țării Românești, avea hramul Sfinților Împărați Constantin și Elena.
Odată cu așezarea moaștelor Sfântului Cuvios Dimitrie în Catedrala Mitropoliei în 1774, Sfântul Dimitrie cel Nou a devenit ocrotitorul Bucureștilor.
