În timpul nopții trecute, doi șoferi din Prahova au atras atenția polițiștilor în două incidente separate, ambii fiind depistați conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul caz a avut loc în orașul Mizil, pe strada Fefelei, unde un accident rutier soldat cu pagube materiale a condus la sesizarea poliției. În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că un bărbat în vârstă de 62 de ani avea o alcoolemie de 0,53 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost dus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice, iar împotriva sa a fost întocmit dosar penal pentru conducerea sub influența alcoolului.
Al doilea caz, înregistrat în municipiul Ploiești, nu a implicat un accident, dar șoferul a fost depistat conducând sub influența băuturilor alcoolice. La ora 02:30, polițiștii din Secția nr. 2 de Poliție Ploiești au primit un apel despre un bărbat care conducea sub influența alcoolului pe Șoseaua Vestului. După oprirea autoturismului, s-a constatat că șoferul, un tânăr de 30 de ani din comuna Blejoi, avea o alcoolemie de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice, iar împotriva sa a fost întocmit dosar penal pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice pe drumurile publice.
