În România, ţara în care o persoană din două nu merge la medicul stomatolog, iar o treime din populaţie şi-a pierdut toţi dinţii din gură, autorităţile nu au o strategie privind sănătatea orală. Şi în acest an sunt alocaţi cei mai puţini bani pentru această ramură a medicinei, chiar dacă sumele decontate vor creşte de la 1 iulie cu 50 de procente. Banii se epuizează imediat şi nu ajung nici măcar pentru un tratament complet.
În ultimii 2 ani şi jumătate, după ce a făcut parodontoză, Dorel a făcut cale bătută până la medicul stomatolog.
A pierdut şirul banilor cheltuiţi pe radiografii, operaţii, plus alte tratamente necesare implanturilor dentare. Spune că nu ar fi ajuns aici dacă venea din timp la medic.
Suntem pe penultimul loc în UE la numărul mediu anual de consultații stomatologice. Îngrijorător este faptul că la sate 70% dintre copii nu s-au aşezat vreodată pe scaunul unui cabinet stomatologic.
Aşa s-a ajuns la cifre ca într-o ţară subdezvoltată – o treime din populaţia ţării nu mai are niciun dinte în gură.
Şi nici aşa autorităţile nu au venit cu o strategie. Statul alocă doar un buget lunar pentru fiecare medic stomatolog.
De la 1 iulie, medicii stomatologi pot deconta servicii medicale de până la 9 mii de lei. În noul contract cadru românii pot beneficia anual de un detartraj cu ultrasunete și periaj profesional.
În teorie, toţi românii au acces la servicii stomatologice decontate. În practică, doar norocoşii.
Banii de la stat nu acoperă nici măcar un tratament complet.
Şi găsirea unui medic care să aibă contract cu o casă de asigurări este o loterie. Doar 10% oferă servicii suportate de stat. Lista cu numele lor e afişată pe site-ul caselor județene de asigurări de sănătate.
sursa: stiri.tvr.ro
